1976 yılında kurulan Sunar Özlem A.Ş, sürekli yatırım ve iyileştirme politikası ile sektöründeki hem en tecrübeli, hem de en modern ve hijyenik tesislerden birine sahiptir. Sunar Özlem müşteri memnuniyetini ön planda tutan politikası gereği, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden aldığı buğdayı işleyerek, istenilen yüksek performanslı ve kaliteli un çeşitlerini üretebilmektedir.

21.000 m² saha üzerine kurulu olan Sunar Özlem’de, un üretim tesisi 12.000 m² kapalı alana, Yem üretim Tesisi ise 5.000m² kapalı alana sahip sahiptir.

Sunar Özlem Un Tesisinde: gıda güvenliğine uygun, insan sağlığını gözeten, çevreye saygılı üretim metoduyla;  fırınlara yönelik ekmeklik unları, ev hanımları için rafta sunulan unları üreten Sunar Özlem A.Ş, pastane ve özel fırınlar için de lüks un çeşitleri üretilmektedir.

Sunar Yem Tesisinde ise: mevzuata uygun, hayvan sağlığını gözeten çevreye saygılı üretim metoduyla;  Büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı hayvanlar için bütün gelişim aşamalarına cevap verebilecek nitelikte toz ve pelet normlarında doğal hayvan yemleri üretilmektedir. Sunar Yem, Sunar Grup’un diğer tesislerinden düzenli olarak elde ettiği yüksek kalitedeki hammaddeler sayesinde, yılın 12 ayı aynı kalitede yemler üretmektedir.